Biblioteka szkolna przypomina: 25 kwietnia obchodzimy rocznicę urodzin Barbary Tylickiej.

Pisarka urodziła się 25 kwietnia 1925 roku w Warszawie. Pracowała również jako dziennikarka, publicysta i krytyk literacki. Jej pierwsze próby literackie przypadają na wiek trzynastu lat, kiedy Tylicka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie literackim.

Po II wojnie światowej rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN, a następnie współpracowała ze „Światem Młodych”. Była jedną z twórców czasopisma „Guliwer”, traktującym o literaturze dla dzieci i młodzieży. W latach 70. współtworzyła polską sekcję IBBY,  której potem była członkiem. Była również zaangażowana w Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oprócz tego, że sama została wielokrotnie nagrodzona za swoją twórczość, zasiadała w jury nagród takich jak Nagroda Korczakowska czy konkurs Fundacji ABC XXI. Barbara Tylicka zmarła 24 września 2013 roku.

W dorobku literackim Barbary Tylickiej znajdują się następujące utwory z literatury pięknej: Jeden dzień Ani, Kartki z zielonego zeszytu, Generał Ciupinek, O krakowskich psach i kleparskich kotach czy Polskie miasta w baśni i legendzie

Książka O krakowskich psach i kleparskich kotach należy do kanonu lektur przeznaczonych dla klas I-III Szkoły Podstawowej. Jest to zbiór 34 legend i baśni dotyczących największych miast w Polsce. Każda opowieść/hasło nosi w tytule nazwę miasta, o którym opowiada oraz odpowiedni herb. W publikacji umieszczono również mapę, na której odnaleźć można poleżenie poszczególnych miejscowości. Wydarzenia opisane w opowiadaniach rozgrywają się przez kilka wieków, począwszy od starożytności na wieku XX kończąc. Miasta, które zostały wyróżnione w książce to Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gniezno, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Koszalin, Kraków, Legnica, Lublin, Łęczyca, Łódź, Olkusz, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Siedlce, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wieliczka, Wrocław i Zielona Góra. Tytuł zbioru nawiązuje bezpośrednio do jednej z krakowskich legend o Krakowie, kiedy w zamierzchłych czasach psy i koty znały ludzką mowę i żyły ze sobą w zgodzie. Zgoda miała  jednak swoje granice w temacie pożywienia – kończyła się gdy koty nie dopilnowały specjalnego pergaminu podarowanego psom przez targowe przekupki, które pozwalały im zjadać wszystkie resztki tam porzucane. Od tamtej pory te dwa gatunki stały się sobie wrogie.

Książka w nietypowy i bardzo ciekawy sposób poszerza wiedzę czytelnika o historii i kulturze Polski. Tak więc zachęcamy do czytania! Fragmenty książki możecie znaleźć pod adresem:https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/O%20krakowskich%20psach%20str%203-15.pdf

Skip to content