Apel okolicznościowy „Droga do Niepodległości”

Dzień Niepodległości to tak naprawdę święto każdego z nas; to święto prawdziwego Polaka-patrioty. W obliczu wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą warto docenić fakt, iż nadal możemy żyć, pracować, uczyć się w wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli: p. Anny Mazurkiewicz, p. Marii Wojtyny oraz p. Michała Siemieńca zachęcili całą społeczność szkolną do przebycia tej niezwykle trudnej, ale jakże wartościowej „Drogi do Niepodległości” –  pod takim hasłem odbył się apel okolicznościowy z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W formie pantomimy –  z wykorzystaniem elementów tańca współczesnego –  przedstawione zostały trzy rozbiory Polski.  Piękno polskiej poezji uświadomiło widzom, jak wyglądało życie naszych rodaków na emigracji, nie zapominając oczywiście o wielu zrywach niepodległościowych na ziemiach polskich, do których zapału dodawał sam Marszałek Piłsudski, twórca i wódz legionów. Wspomnienie historycznych dziejów naszej Ojczyzny uświetnił chór czwartoklasistów, dając tym samym piękny wyraz świadomości patriotycznej młodego pokolenia.

Uczniowie biorący udział w akademii  wystąpili także po niedzielnej Mszy Św. w ramach akcji charytatywnej, której stali się inicjatorami: wierni mogli wówczas złożyć dobrowolne ofiary na rzecz dzieci chorych onkologicznie.

11 listopada 1918 roku jest symbolem wielkiego sukcesu, na który złożyły się wysiłki wielu pokoleń Polaków; jest również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego polskiego narodu. Uczniowie naszej szkoły stali się powodem wielu wzruszeń, dzięki czemu mogliśmy te trudne doświadczenia w dziejach naszego kraju ocalić od zapomnienia…

„I ja także w każdej dobie

Będę bardzo cenić sobie

Wiek, co nowym stał się świtem