#AkcjaŻonkile w naszej szkole
W tym roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej „Akcji Żonkile”, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania (19 kwietnia) przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami i właśnie dlatego żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Uczniowie klas 4- 6 podczas zajęć obejrzeli film „Będę pisać” opowiadający historię dwójki żydowskich nastolatków, ukazujący ich codzienne życie przed wojną i po jej wybuchu. Podczas rozwiązywania zadań na kartach pracy dzielili się refleksjami na temat wzajemnej pomocy, roli przyjaźni i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Na koniec zajęć uczniowie własnoręcznie wykonali symbole pamięci – żółte żonkile.