Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy w naszej świetlicy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione przez Polską Izbę Książki w 2001r. Data ta jest wyjątkowa, gdyż tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży Pani Janina Porazińska. Głównym celem tego święta jest promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży.

Czytanie dzieciom wartościowych książek, rozmowa o ich treści, kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem rozwoju mądrości życiowej, krytycznego myślenia, wyobraźni.

Dlatego z okazji tego święta świetliczaki podjęły próbę głośnego czytania wybranych fragmentów książek dla dzieci. Następnie chętni uczniowie odgrywali scenki teatralne pt. „Jesienne spotkanie na leśnej polanie”. Jak zwykle wszystkim towarzyszył dobry humor, który pomagał małym artystom przełamywać tremę.

Ciekawostka – jeśli czytamy dziecku od urodzenia przez 20 minut dziennie, codziennie, to w momencie, gdy idzie do szkoły, ma za sobą około 850 godzin słuchania języka w najlepszym, literackim wydaniu. Jest to czasowy ekwiwalent połowy studiów lingwistycznych!