Z WIZYTĄ W PARKU LEGEND

Tegoroczny Dzień Kobiet stał się dla klas piątych (5a i 5b) niebywałą okazją ku temu, by wraz z opiekunami –paniami Anną Kwiecień, Anną Sikorską, Anną Mazurkiewicz i Anną Olewińską wybrać się do Parku Legend w Nowej Słupi. Nowoczesny obiekt stanął w miejscu dawnego amfiteatru. Sama bryła nawiązuje do świętokrzyskich pasiaków, co ukazuje szeroki kontekst kulturowy w aspekcie regionalnych baśni, legend, mitów czy podań.

Uczniowie przenieśli się do magicznego świata świętokrzyskich opowieści. Mogli poznać niezwykle bogatą historię świętokrzyskiej ziemi opowiedzianą przez jej dawnych mieszkańców: rycerzy, czarownice, zbójów, członków królewskich rodzin oraz pielgrzyma – księcia Emeryka. Razem z bohaterami tychże opowieści przemierzali świętokrzyską puszczę, uczestniczyli w rycerskich potyczkach i polowaniach. Najodważniejsi mogli także odbyć lot na czarodziejskiej miotle, by dotrzeć na sabat świętokrzyskich czarownic.

Pogoda zachęciła uczestników wycieczki do wyruszenia w dalszą wędrówkę, by zdobyć drugi co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich – Święty Krzyż (Łysiec, Łysa Góra). Nasi piątoklasiści wraz z opiekunami wybrali najpopularniejszą trasę na Łysą Górę, prowadzącą z Nowej Słupi, spod pomnika pielgrzyma Emeryka oznaczoną niebieskim szlakiem nazywanym „Drogą Królewską”. Po drodze mijali stacje Drogi Krzyżowej i resztki wału pogańskiego. Po dotarciu do celu uczniowie zwiedzili klasztor Benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazylikę Świętej Trójcy.

Rajd pieszy stał się doskonałą formą aktywnego wypoczynku i możliwością odbudowania relacji w zespołach klasowych. Dzień Kobiet obfitował zatem w wiele pozytywnych wrażeń związanych z bliższym poznaniem Naszej Małej Ojczyzny.

Skip to content