Wycieczka przyrodnicza „Od nasiona do nasiona”

07 października uczniowie z klasy 2a i 2b wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Ligę Ochrony Przyrody w Kielcach oraz Nadleśnictwo Daleszyce.  Po przyjeździe do Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego w Sukowie uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych „Grzyby naszych lasów” przygotowanych przez Ligę Ochrony Przyrody Kielce.

Każdy mógł zapoznać się z budową grzyba, nauczyć się rozpoznawania na modelach gatunków grzybów, a także dowiedzieć się, jakie występują w naszych lasach grzyby jadalne, czy trujące. Po warsztatach wszyscy uczestnicy mogli na ognisku upiec sobie kiełbaski. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w szkółce leśnej. Uczniowie zapoznali się z cyklem wegetacyjnym „od nasiona do nasiona” pospolitych drzew leśnych, sposobach pozyskiwania nasion, segregowania nasion, wysiewu i sposobach przechowywania sadzonek.  Każdy uczestnik wycieczki już wie, że z nasion rodzi się las, ale zanim z maleńkiego nasionka wyrośnie potężne drzewo, upłynie wiele lat. Na koniec wycieczki pojechaliśmy do Kaczyna, aby wraz z leśnikami sadzić młode drzewka sosny.  W ten sposób dzieci uczciły „Dzień Drzewa”, który przypada 10 października. Wszyscy zostawili po sobie ślad w postaci małej sadzonki, która z każdym dniem będzie rosnąć.  Uczniowie obiecali wrócić w to miejsce za parę lat, aby zobaczyć, jak rośnie ich las.

Był to bardzo udany i na pewno niezapomniany wyjazd.