Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

Dn. 05.01.2023r. uczniowie klas 6A i 5C wraz z wychowawcami, p. Anną Mazurkiewicz i p. Urszulą Rakowską-Górnik, oraz z opiekunami, p. Aleksandrą Nawrocką i p. Justyną Stochmal, odwiedzili fabrykę specjalizującą się w produkcji bombek choinkowych.

Manufaktura w Nowej Dębie znana jest z ręcznie wykonywanych ozdób świątecznych. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć, jak powstają szklane ozdoby choinkowe. Pobyt w Nowej Dębie obejmował bowiem cały proces wytwórczy: od szklanej rurki po gotowy produkt, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Pierwszym etapem zwiedzania muzeum była krótka prelekcja na temat poszczególnych rodzajów dekoracyjnych. Uczniowie wraz z opiekunami zatrzymali się przy stoiskach ze stylem wiktoriańskim, norweskim, francuskim oraz staropolskim. Zachęciło to do uczestnictwa w kolejnych etapach produkcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się proces wytwarzania ozdób choinkowych. Pracownik fabryki rozgrzewał szkło nad palnikiem ogniowym, a następnie wydmuchiwał różnorodne kształty bombek. W dekoratorni uczestnicy byli świadkami zdobienia powstałych wytworów, zaś w ramach warsztatów aktywizujących mieli możliwość ozdobienia bombek według własnych pomysłów.

Na zakończenie pobytu uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili firmowy sklep, w którym mogli podziwiać oryginalne wzory szklanych ozdób choinkowych. Uczestnicy nie odmówili sobie przyjemności zakupu tych unikatowych.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem wytwarzania i zdobienia bombek choinkowych, dostrzeżenie ogromu pracy, wysiłku oraz precyzji w procesie wytwórczym w ramach realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego.