WYCHOWANIE OBYWATELSKIE CZWARTOKLASISTY

W związku z projektem trzeciomajowym uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Konstytucja 3 Maja – wychowanie obywatelskie czwartoklasisty z OMPiO”.

W miejscu pamięci narodowej – pomimo zajęć online – znacznie łatwiej jest otworzyć uczniów na wartości patriotyczne i intelektualne, przybliżać im historię i jej konteksty, pobudzać do zmiany postaw. Czwartoklasiści poprzez aktywny udział mogli przybliżyć sobie metodę analizowania i interpretowania różnorodnych materiałów źródłowych, rozbudzić zainteresowania historyczne oraz świadomie zaangażować się w drugą część projektu, w ramach którego wybrali jedną z proponowanych form aktywności patriotycznej:

1. Rodzinne / Indywidualne odśpiewanie Mazurka 3 Maja – „Witaj majowa jutrzenko”

2. Wystawa domowa „Przystanek: NASZA KONSTYTUCJA”

3. Plastyczne warsztaty patriotyczne pod hasłem „Wiwat Maj, 3 Maj!”

4. „Święto Flagi – BIAŁO-CZERWONA: Nasza Duma” – udekorowanie okien/pokoju barwami narodowymi

Druga godzina tematycznych zajęć z języka polskiego to muzyczna interpretacja utworu „Trzeci maj Litwina”, co jeszcze bardziej uświadomiło uczniom wagę ustanowienia pierwszej w Europie konstytucji – Konstytucji 3 Maja. Świadome zaangażowanie czwartoklasistów w cykl działań mających na celu wychowanie patriotyczne i obywatelskie pokazało, że „patriotyzm to żywe poczucie zbiorowej odpowiedzialności” (Richard Aldington).