Uroczyste otwarcie wystawy „Przetrwanie w Sarajewie. Przyjaźń w czasach wojny”

9 marca odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie wystawy Centropy „Przetrwanie w Sarajewie. Przyjaźń w czasach wojny”. Wystawa została przygotowana w oparciu o film o tym samym tytule. Ta niezwykła wystawa opowiada o współpracy podjętej przez  Żydów, muzułmanów, Serbów i Chorwatów podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania ich zmagań o przeżycie stała się historia La Benevolencji- agencji pomocy humanitarnej, gdzie społeczność Sarajewa różnych narodowości, pracowała ramię w ramię dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc każdemu nadzieję. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie polskim odbiorcom konfliktu w Bośni,  ma wpłynąć również na zmianę sposobu myślenia o istocie społeczeństwa obywatelskiego.
Na uroczystym otwarciu wystawy uczniowie i zaproszeni goście, usłyszeli krótki wykład historyczny na temat konfliktu w byłej Jugosławii, obejrzeli prezentację zdjęć oraz film „Przetrwanie w Sarajewie” ukazujący tragizm wojny oraz słuchali ballad o rozterkach i marzeniach walczących żołnierzy. Po filmie odbyła się krótka dyskusja na temat tego co dzieliło i co łączyło mieszkańców Sarajewa, z jakimi problemami się borykali, czego najbardziej im brakowało. Wzbogaceni o dużą porcję wiedzy  uczniowie obejrzeli wystawę.
Gimnazjaliści w oparciu o wystawę  realizują projekt „ Razem możemy więcej” . Wszystkie klasy na podstawie wystawy  i lekcji wychowawczych wykonają plakat zgodnie
z przydzielonym zagadnieniem:

Klasy I – „Sytuacja i losy dorosłych oraz dzieci w czasie oblężenia Sarajewa”

Klasy II – „Razem możemy więcej”. ( Wzajemna pomoc w czasie wojny).

Klasy III –„Co różniło, a co łączyło mieszkańców Sarajewa w czasie oblężenia?” (postawy pozytywne i negatywne w czasie wojny, różnice narodowościowe, kulturowe i religijne ).

Na podstawie realizowanego projektu uczniowie wzbogacą swoją wiedzę historyczną, poznają istotę kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego.  Na pewno każdy znajdzie w nim coś co go zaciekawi i nauczy.