Tydzień Kultury Języka

W dniach 13-19 marca 2023r. odbył się w województwie świętokrzyskim XXXI Tydzień Kultury Języka. Tegoroczna edycja projektu skupiała uwagę na szeroko pojętej sztuce czytania. Noblistka Wisława Szymborska stwierdziła, że Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Czytanie umożliwia stawianie pytań, gdyż Nie ma pytań pilniejszych od pytań naiwnych. Dzięki ich stawianiu i poszukiwaniu na nie odpowiedzi rozwijamy się w sferze intelektualnej, emocjonalnej i duchowej.

Głównymi założeniami  projektu było:

  • kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
  • przypomnienie wybitnych postaci uznanych w roku 2023 przez Sejm        i Senat RP za Patronów oraz ich dokonań
  • budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu osobistym, zawodowym i społecznym.
  • stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia proponowanych przez instytucje związane  z edukacją, nauką i kulturą, z ukierunkowaniem na rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa

Nasza szkoła zaangażowała się w obchody Tygodnia Kultury Języka.

Zorganizowano  spotkania edukacyjne poza szkołą. Klasa 5a wzięła udział        w lekcji bibliotecznej w MBP Filia nr 11 w Kielcach  na temat „Książka nasz towarzysz, lekarz czy wróg?”, natomiast uczniowie klasy 1a odwiedzili  MBP Filię nr 5  i uczestniczyli w zajęciach pod tytułem „Fredro dzieciom”. Lekcje miały na celu ukazanie dzieciom zalet i korzyści płynących z obcowania             z książką oraz promocję czytelnictwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli          w zajęciach min. rozwiązywali zagadki , quizy oraz zadania językowe.

Bibliotekarze wspólnie z nauczycielami współorganizującymi kształcenie specjalne przygotowali wystawkę tematyczną dotycząca kultury języka polskiego oraz konkurs na najbardziej polskie słowo. Zwyciężczyniami zostały: Alicja Kruszyna z kl. 8c oraz Sarah Bruzzese z kl.7a. Najbardziej polskimi wyrazami okazały się: współdźwięcznością oraz pięćdziesięciogroszówka.

Ponadto uczennice klasy 7a  i 8b odwiedziły świetlicę oraz zerówkę szkolną. 

W czasie spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z literaturą dziecięcą oraz księgozbiorem biblioteki szkolnej. Najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie zadawali pytania oraz chwalili się znajomością już przeczytanych książeczek.

Skip to content