Na podbój Berlina!

Uczniowie klas drugich DSD, czyli 2c, 2d i 2e, rozpoczęli rok szkolny przygotowaniami do wyjazdu do Berlina. Już w pierwszym tygodniu  października (od 03.10-08.10.16) pod opieką trzech germanistów p. Szymona Bródki, p. Agnieszki Wieczorek i p. Edyty Kolasińskiej wzięli udział w wycieczce szkolnej do stolicy Niemiec, podczas której poznali jej największe atrakcje oraz doskonalili znajomość języka niemieckiego.

Berlin to tętniąca życiem, nowoczesna metropolia, w której codziennie coś się zmienia. Stolica Niemiec zauroczyła nas niepowtarzalnymi zabytkami oraz klimatem otwartości i radości. W czasie wycieczki zobaczyliśmy nie tylko najciekawsze zakątki Berlina ale także  mieliśmy okazję zasmakować w berlińskich specjałach kulinarnych (Pfannkuchen, Kartoffelsalat, Carrywurst).
Widzieliśmy najważniejsze miejsca w Berlinie m. in. Alexanderplatz wraz ze słynną Wieżą Telewizyjną, Czerwony Ratusz, Katedry: Berlińską, Francuską,  kościół św. Jadwigi, Reichstag ze szklaną kopułą,  pomnik Holocaustu oraz oczywiście Bramę Brandenburską. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w bunkrze przeciwatomowym oraz w interaktywnym Muzeum Historii Berlina, w którym mieliśmy za zadanie znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące różnych wydarzeń historycznych  stolicy Niemiec. Niezapomniane wrażenia – to pobyt w Muzeum Historii Medycyny.
Widzieliśmy również pozostałości Muru Berlińskiego, tzw.  East-Side-Galery oraz  podążaliśmy jego śladami wzdłuż Bernauerstraβe. Znaleźliśmy też czas na chwilę zadumy w Kaplicy Przebaczenia. Duże wrażenie wywarł na nas „berliński Manhattan” czyli Potsdamer Platz oraz  reprezentacyjny salon Berlina „pod lipami” Unter den Linden.
Poruszając się metrem oraz tramwajami dotarliśmy także do Stadionu Olimpijskiego oraz dzielinicy zachodniego Berlina Kurfürstendamm. Tam zobaczyliśmy słynny Kościół Pamięci – Gedächtniskirche oraz staraliśmy się rozwikłać zasady działania Zegara Wodnego w Europa-Center (Die Uhr der flieβenden Zeit). Byliśmy też  w ekskluzywnym KaDeWe – największym i …najdroższym centrum handlowym Berlina Zachodniego. Wieczorami po powrocie do schroniska braliśmy udział w lekcji, na której byliśmy „odpytywani” z wiedzy o Berlinie. Ostatni dzień naszej wycieczki to słynne przejście między NRD a Berlinem zachodnim  (Checkpoint Charlie), wizyta we wspaniałym Oceanarium, przejazd przez największy i  najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie- Hauptbahnhof oraz gra miejska w centrum Berlina. Tuż przed odjazdem mogliśmy obejrzeć Festiwal Światła na Placu Paryskim przed Bramą Brandenburską.  Alles war super!!!