Lekcja biblioteczna nr 7: Lektury szkolne: „Dziady cz. II” Adam Mickiewicz

Dziady część II – utwór dramatyczny napisany przez Adama Mickiewicza należący do cyklu dramatów Dziady. Utwór powstawał w latach 1820–1821 w Kownie. Opublikowany został w roku 1823 w drugim tomie Poezji wraz z wierszem Upiór i dramatem Dziady część IV.

Akcja toczy się w Dzień Zaduszny (w nocy) w kaplicy, gdzie zebrała się grupa ludzi z pobliskiej wioski. Trwa ludowy obrzęd Dziadów, któremu przewodniczy Guślarz. Zebrani wzywają kolejno dusze czyśćcowe chcąc ulżyć im w cierpieniu. Na ich wezwanie przybywają trzy rodzaje duchów:

• lekkie – Józio i Rózia (są to dzieci, które nie doświadczyły cierpienia i dlatego nie mogą dostać się do nieba)
  • ciężkie – widmo złego pana (upiora skazanego na wieczną mękę za zło wyrządzone poddanym, którzy pod postacią „żarłocznego ptactwa” towarzyszą mu po śmierci)
  • pośrednie – duch pasterki Zosi (jej wina polega na tym, że igrała z uczuciami innych)

Wieśniacy starają się w miarę możliwości ulżyć ich cierpieniu. Kiedy obrzęd dobiega końca nieoczekiwanie zjawia się jednak kolejny duch, który nie reaguje na wezwania i przekleństwa Guślarza i reszty. Duch ten zmierza w stronę jednej z wieśniaczek i wskazuje na swoje zranione serce. Chłopi wyprowadzają wieśniaczkę, a widmo podąża za nimi.

Utwór Dziady cz.2 jest dostępny na stronach: wolnelektury.pl – ebook, audiobook, legimi.pl – ebook, audiobook, you tube – słuchowisko

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...” – o ludowym obrzędzie dziadów ...

Pocztówka ze spektaklu Dziady Adama Mickiewicza w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego. Józef Sebald, 1904,

Test ze znajomości utworu

1. Kto prowadził obrzęd Dziadów?
    Wieśniacy
    Grabarz
    Guślarz
    Dusze czyśćcowe
  2. Jak mają na imię dzieci, które przychodzą do kaplicy jako pierwsze?
    Kasia i Staś
    Jasio i Janio
    Kazio i Basia
    Rózia i Józio
  3. „W tym są jakieś straszne rzeczy, Po kim ty nosisz żałobę?” – kto to powiedział?
    Chór ptaków
    Sowa
    Guślarz
    Widmo
  4. Kto jako ostatni przyszedł do kaplicy?
    Widmo Złego Pana
    Widmo
    Widmo białego niedźwiedzia
    Aniołki
  5. W który dzień obchodzono Dziady?
    w każdy
    w wigilię
    w Święto Trzech Króli
    w dzień Zaduszny
  6. Co robiła pasterka?
    rozmawiała z Widmem
    uśmiechała się do Widma
    szła za Widmem
    machała do Widma
  7. Co potrzebowało Widmo Złego Pana?
    ziarenka gorczycy
    ognia
    jedzenia i picia
    niczego
  8. Kto powtarzał te słowa „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie?”
    Dziady
    Kruk
    Wieśniaczka
    Chór
  9. Dlaczego wieśniaczka zmarła?
    umarła z głodu
    umarła z wycieńczenia
    umarła przez grzechy
    zamarzła na mrozie
  10. Kto był Krukiem?
    bogacz
    dziewczyna
    wieśniak
  11. Dlaczego dziewczyna (Zosia) nie była w niebie?
    bo kogoś zabiła
    bo nie chciała żadnego młodzieńca
    bo była nieposłuszna Bogu

POPRAWNE ODPOWIEDZI: