Konkurs Historyczny – Żołnierze Wyklęci

Dnia 1 marca w całej Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r.. W tym szczególnym dniu czcimy pamięć żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk. Łukaszem Cieplińskim na czele.

Nasza szkoła również jak co roku włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już w lutym został z tej okazji  ogłoszony konkurs historyczny. Jego celem było upamiętnienie święta Żołnierzy Niezłomnych, kultywowanie wartości, ideałów i postaw kontynuatorów Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności konspiracji w latach 1944-1963 r. W ramach ogłoszonego konkursu trzeba było przygotować pracę artystyczną na temat Żołnierzy Wyklętych. Zależnie od kategorii wiekowej mogła być to praca plastyczna: laurka, medal, odznaka, projekt serii znaczków pocztowych albo prezentacja multimedialna. Była to kolejna lekcja naszej trudnej historii, ukazująca postacie i wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać. Wszystkie przygotowane przez uczniów prace charakteryzowały się pomysłowością i oryginalnością wykonania. Uczestnicy  konkursu zostali nagrodzeni ocenami celującymi o wadze 1, a prace wyróżnione o wadze 2. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach.

Zachęcamy również do obejrzenia galerii prac naszych uczniów, która znajduje się na profilu  na Facebook’u naszej szkoły w formie prezentacji multimedialnej.