Kampania Białej Wstążki – podsumowanie

Biała Wstążka to kampania społeczna prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, trwa w dniach od 25 listopada do 10 grudnia . W tym czasie w Naszej szkole odbyło się szereg wydarzeń mających na celu zwiększenie  świadomości na temat zjawiska przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Wśród zorganizowanych działań były między innymi zajęcia warsztatowe na godzinach wychowawczych na, których poruszano takie tematy jak: Co to jest przemoc? Jakie zachowania nazywamy przemocą? Co możemy zrobić aby powstrzymać przemoc? Kto może pomóc? Co to jest „Niebieska Karta” ? Kto może rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty? Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, prowadzili dyskusję.

Ponadto w bibliotece szkolnej powstał zbiór literatury dotyczącej właściwego postępowania, sposobów radzenia sobie z emocjami oraz reagowania na przemoc. Na lekcjach muzyki uczniowie śpiewali piosenki, które poruszały temat hejtu i odrzucenia w klasie.

Odbył się także konkurs plastyczny, którego zadaniem było narysowanie pracy tematycznie nawiązującej do tegorocznego hasła kampanii RAZEM PRZECIW PRZEMOCY W RODZINIE. Wpłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac. Jury zdecydowało, że:

I miejsce zajęły ex aequo Natalia Wolańska IV B oraz Lena Gąsiorek IV B,

II miejsce zajęli Alicja Kruszyna  VII A oraz Michał Wójcik VI A,

III miejsce zajęły Karolina Jończyk  V A oraz Julia Kubisztal VII A

Jury przyznało również wyróżnienia, otrzymali je:

Amelia Janowska, Magdalena Kasztelan oraz Wiktoria Kwiecień z klasy V B,

Nika Bobowski, Małgorzata Sławska z klasy VIII C

Anna Hrytsiuk, Donets Mylana oraz Mykyta Nechai VII A

Zorganizowano, także głosowanie na dżentelmena szkoły.  Ten zaszczytny tytuł zdobyło trzech uczniów. Byli  to:

Aleksander Takosoglu z klasy VIII B, Gabriel Siudak VIII C, Sebastian Bugajski VIII D

Na terenie szkoły została umieszczona „Skrzynka trudnych pytań”, do której uczniowie mogą wrzucać pytania, których wstydzą się zadać wprost. Odpowiedzi na  pytania, które uczniowie zadadzą będą sporządzane  przez szkolnego psychologa i umieszczane w gablotach.

Na podsumowanie akcji w sali gimnastycznej odbył się pokaz umiejętności samoobrony, który  poprowadził sensei Maciej Świt instruktor karate shinkyokushin wraz z Piotrem Węglińskim, tegorocznym Mistrzem Europy z Sofii. Widowisko komentował sensei Andrzej Horna prezes i założyciel Klubu Karate Morawica.  Różne techniki samoobrony zostały zademonstrowane przez uczniów naszej

W czasie trwania akcji odbywały się także dyżury specjalistów dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Warsztaty dla uczniów, program profilaktyczny „ABC o przemocy dla dzieci i młodzieży”, zrealizowali pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Spotkanie dla rodziców i uczniów przeprowadziła Pani Specjalistka do spraw nieletnich I-go Komisariatu Policji w Kielcach. Dyżur konsultacyjny dla nauczycieli i rodziców prowadziła Pani z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kielcach.