„Jest taki dzień…” – szkolne widowisko bożonarodzeniowe

„Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”cytat z Ewangelii świętego Łukasza co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa.

Ciszę betlejemskiej nocy i radość Narodzenia Pańskiego przeżywaliśmy 22 grudnia 2022r. za przyczyną uczniów naszej szkoły, którzy pod opieką wychowawców, p. Agnieszki Karyś-Toszkow i p. Anny Mazurkiewicz, ks. Pawła Samiczaka, p. Marii Wojtyny oraz p. Michała Siemieńca, wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli jasełka. Uroczyste spotkanie całej szkolnej społeczności uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Dyrekcja Szkoły, p. Dorota Białek-Sołtys i p. Edyta Tkaczewska oraz Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach – ks. Andrzej Kaszycki.
            Uczniowie opowiedzieli o kilku zwyczajach bożonarodzeniowych oraz zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli refleksyjne utwory liryczne, w których występujący oddawali hołd nowonarodzonemu Zbawicielowi i zastanawiali się nad fenomenem Bożego Narodzenia. Jasełka te udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Dzieci przygotowywały się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Stroje, muzyka (gra na fletach i śpiew przy akompaniamencie akordeonu), a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość, wprowadzając każdego w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak wiara, nadzieja, miłość, życzliwość… Zawarte w programie artystycznym treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami stworzyły niepowtarzalny nastrój. Wszyscy występujący wykazali się niebywałym kunsztem aktorskim i wokalno-muzycznym. Ich gra była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia,  wzruszeni rodzice mogli  zachwycić się publicznym występem swoich pociech, bowiem spektakl odbył się także w kościele pw. św. Jadwigi Królowej. Swoim zaangażowaniem uczniowie klas 5A i 6A oraz sekcja muzyczna p. Michała Siemieńca wprowadzili w cudowną atmosferę świąt Bożego Narodzenia lokalną społeczność oraz zaproszonych gości.

Od wieków już trwa w polskich domach, we wsiach i miasteczkach zwyczaj radosnego kolędowania i wystawiania misteriów bożonarodzeniowych, znanych jako jasełka. Pozwalają nam one lepiej zrozumieć przyjście Jezusa na świat. Pokazują, że jest to nie tylko wydarzenie historyczne, ale też współczesne. Bóg rodzi się dzisiaj pośród nas, w drugim człowieku, w naszym sercu. To misterium dotyka każdego osobiście…Tak było i tym razem, w murach naszej szkoły.