Innowacyjne i ekologiczne środki transportu

Uczniowie klas „0”-III Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach w drugim semestrze roku szkolnego 2023/2024 uczestniczyli w kampanii informacyjno- edukacyjnej dotyczącej niskoemisyjnego transportu pod hasłem: „Innowacyjne i ekologiczne środki transportu”. Inicjatorem akcji był Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska przy Urzędzie Miasta Kielce.

W oparciu o dostarczone przez organizatorów materiały edukacyjne w formie scenariusza, prezentacji multimedialnej i plakatów  oraz własne pomoce dydaktyczne nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili warsztaty ekologiczne w swoich zespołach klasowych. Łącznie w akcji brało udział 313 uczniów z 13 oddziałów .

Dzieci zapoznane zostały z ciekawą prezentacją opracowaną przez specjalistów ds. Klimatu, Powietrza, Energii i Elekromobilności, której celem było wskazanie na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska wynikające z emisji dwutlenku węgla przez pojazdy spalinowe, fabryki, niewłaściwie ogrzewane domy. Uczniowie poznali alternatywne środki transportu napędzane bezpiecznymi dla środowiska źródłami energii. Nauczyciele w celu poszerzenia wiedzy i świadomości ekologicznej uczniów wykorzystali podczas warsztatów także własne zasoby w postaci tablic demonstracyjnych i pojazdów zabawkowych napędzanych bateriami słonecznymi. Ciekawym eksponatem ładowanym energią słoneczną okazał się również „wehikuł czasu” –model pojazdu wykonany przez starszych kolegów.

Dzięki atrakcyjnym formom przekazu najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzbogacili i utrwalili swoją wiedzę o na temat ekologicznych środków transportu.