Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

W czwartek i w piątek na uczniów klas 4-8 podczas lekcji  języka angielskiego czekały nie  lada wyzwania. Dni te były ciekawym doświadczeniem nie tylko dla nas organizatorów, ale przede wszystkim dla naszych uczniów, którym przygotowanie i celebrowanie tego dnia sprawiło wiele radości. Podczas tych zajęć uczniowie mogli przekonać się, że warto przykładać się do nauki języków obcych i promować kulturę obcych krajów. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę w licznych zadaniach. Podzieleni na grupy brali udział w “Running Dictation” – czyli “biegnij po słowo“. Następnie zmierzyli się z “SCRABLEMANIĄ” – czyli układaniem w określonym czasie jak najwięcej ilości polskich czteroliterowych słów z podanego wyrazu. Miłośnicy najnowszych technologii, również mogli znaleźć coś dla siebie uczestnicząc w konkursie z kodami QR. Dla odważnych były też zabawy z językiem rosyjskim – napisanie krótkich słów za pomocą cyrylicy oraz językiem migowym – pokazanie swojego imienia z pamięci. Sprawdzaliśmy też nasze umiejętności w zakresie słuchania – odgadywaliśmy języki w których usłyszeliśmy znaną nam piosenkę “Mam tę moc”. Najlepsi otrzymali tytuł “Mistrzów Języków Obcych”.

Uczniowie w klasach 2 i 3 na języku angielskim w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczyli się piosenki „Panie Janie” po angielsku i po włosku. Ponadto poznali podstawowe słownictwo w różnych językach europejskich a następnie pisali pocztówki w tych językach
i rysowali ich flagi. W klasie 4a uczniowie przygotowali samodzielnie piękne projekty o różnych krajach Europy (podstawowe słownictwo, kultura, ciekawostki). Ponadto śpiewaliśmy piosenki w różnych językach europejskich.

W klasach pierwszych dzięki zastosowaniu metody Total Physical Response (reagowanie całym ciałem) uczniowie w ekspresowym tempie nauczyli się tekstu piosenki “Fra’ Martino” w języku włoskim. Chetnię śpiewali i reagowali ruchem. Dodatkowo poznawaliśmy powitania w innych językach oraz słuchaliśmy dobrze znanych uczniom piosenek w 7, 12 czy też w 25 językach. Śpiewów a nawet tańców nie było końca!

Kochani uczniowie, to dzięki Waszemu zaangażowaniu i kreatywności ten dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych! Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!

Agnieszka Jagiełło

Sylwia Wolańska