Projekt – „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki”

W klasie II d został zrealizowany projekt „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki” organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci w klasie. Zajęcia edukacyjne przeprowadziła  Pani Magdalena Osterczy.

Dzięki projektowi  zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce:

• Dlaczego strach jest nam potrzebny?
  • Jak gimnastykować wyobraźnię?
  • Czy muzyka może mnie uspokoić?
  • Jak ozdobić spektakl dźwiękiem?
  • Jak przygotować się do śpiewania?
  • Przy jakich okazjach śpiewamy?
  • Jak stworzyć muzykę bez instrumentów?
  • Jak wytańczyć muzykę?

Podczas zajęć uczniowie zostali zabrani na wyprawę do świata dźwięków. Poznali pracę dyrygenta z chórem. Nauczyli się „rozgrzania” całego ciała przed śpiewaniem. Najmłodsi słuchali melodii dźwięków natury oraz odgłosów współczesnego świata. Teraz już wiedzą skąd się biorą dźwięki i gdzie możemy je spotkać. Dzieci dowiedziały się o tańcu, poznały dużo ćwiczeń ruchowych przy muzyce, a także nauczyły się tańczyć polkę. Uczniowie analizowali utwory, rozpoznawali przy jakich okazjach są one wykonywane oraz jaki mają charakter i jakie wywołują emocje. Dzięki projektowi dzieci rozwinęły w sobie potrzebę obcowania z muzyką oraz poczuły przyjemność z jej aktywnego słuchania i tworzenia.