XIX Maraton Pisania Listów Amnesty International

Szkoła Podstawowa nr 39 serdecznie zaprasza w imieniu Amnesty International  na XIX Maraton Pisania Listów, który odbędzie się w naszej szkole w dn. 04.12.2018r. (wtorek) w godz. 10.00 – 16.00.
W tym dniu będziemy pisać listy  w obronie „więźniów sumienia”, czyli  ludzi więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka lub w obronie ludzi czy całych społeczności, wobec których prawa człowieka są łamane.

Ten rok jest szczególny, ponieważ tegorocznymi bohaterkami Maratonu są kobiety. Spośród 10 konkretnych przypadków, zaproponowanych w tym roku przez Amnesty International Samorząd Uczniowski wybrał trzy,  o prawa  których będziemy się listownie  upominać. Są to:

– Nawal Benaissa z Maroka – obrończyni praw człowieka, prześladowana i skazana na 10 miesięcy  więzienia w zawieszeniu wyłącznie za pokojową i legalną działalność;

– Atena Daemi – obrończyni praw człowieka, więziona przez siedem lat za pokojowe korzystanie z wolności wypowiedzi, opowiadająca się za zaprzestaniem stosowania kary śmierci w Iranie;

– Geraldine Chacon – aresztowana i przetrzymywana w przerażających warunkach przez cztery miesiące i zastraszana wyłącznie z powodu jej pokojowej pracy z młodymi ludźmi w Caracas.

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i jest największym w Polsce wydarzeniem angażującym tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Poświęć swój czas, by zmienić świat! Napisz list w obronie „więźniów sumienia”!