WIECZÓR Z PANEM TADEUSZEM

Ostatni już piątkowy wieczór upłynął w naszej szkole pod hasłem spotkania z lekturą. 20 maja uczniowie klas VIII bardzo licznie wzięli udział w wieczorze z Panem Tadeuszem. Spotkanie było dosyć niekonwencjonalną formą powtórki tuż przed egzaminem, gdyż odbyło się nie tylko z wersją książkową Adama Mickiewicza, ale także z adaptacją epopei narodowej w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Rozpoczęliśmy krótką dyskusją dydaktyczną, której przedmiotem były zagadnienia dotyczące utworu literackiego.

Kolejna część tego spotkania to ekranizacja lektury. Zadaniem uczestników nie było jedynie przyglądanie się poszczególnym scenom kadru, ale stosowna ich analiza. Każdy uczestnik otrzymał do wypełnienia tzw. Kartę Widza, która wymagała wskazania podobieństw i różnic pomiędzy wersją książkową a filmową na podstawie podanych kryteriów.

Adaptacja ta wzbudziła wiele emocji u młodych odbiorców, co z kolei przerodziło się w debatę podsumowującą wieczór tematyczny. Jej przedmiotem stało się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Co bardziej pobudza wyobraźnię: film czy książka?

Stosowna argumentacja zilustrowana przykładami z uzupełnionych Kart Widza sprawiła, że udało nam się wypracować strategię obrony książki – bo przecież funkcjonalne wykorzystanie utworu literackiego to jedno z głównych założeń nowej formuły egzaminu ósmoklasisty.

W tym roku szkolnym to już ostatnie z wieczornych spotkań z lekturą. Przyszłorocznych ósmoklasistów zapraszamy już po wakacjach, a za tegorocznych trzymamy kciuki podczas egzaminu!