Szkolny Piknik Patriotyczny

W piątek 8 listopada odbyła się II edycja Szkolnego Pikniku Patriotycznego. Hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmiało: Poznajemy nasze małe ojczyzny. Akcja podzielona była na dwa bloki klasowe: uczniowie klas I – III oraz IV-VIII SP, a przygotowania do niej trwały od wielu dni.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali patriotyczne pieśniobranie, podczas którego każda klasa zaprezentowała wybraną pieśń. Były recytowane wiersze o Polsce oraz województwie świętokrzyskim. Grupy taneczne prezentowały tańce narodowe oraz taniec z flagami. Odbył się również Pokaz Mody Patriotycznej. Dzieci przedstawiały stroje ludowe i najnowszą kolekcję w barwach narodowych. Każdy miał możliwość poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody. Przeprowadzone zostały też warsztaty plastyczno-techniczne o tematyce patriotycznej.

Uczniowie starszych klas mieli do wykonania kilka zadań, które poprzedziły wielotygodniowe przygotowania.

W salach już od rana pracowano nad plakatami oraz makietami przedstawiającymi najważniejsze informacje, budowlę – zabytek charakterystyczny dla danego regionu Polski, który klasa miała przydzielony w drodze losowania. Technika wykonania była dowolna. Gotową prace uczniowie prezentowali na swoich stoiskach klasowych, które wystawiano reklamując w ten sposób przydzielony wcześniej region. Punkty do zwiedzania ulokowane zostały na parterze i dostępne w godzinach trwania Szkolnego Pikniku. Na stoiskach prezentowane były charakterystyczne elementy dla danego regionu np. herb, stroje, postacie, budowle, zabytki, potrawy. Efekt przygotowań i prezentacji przerósł oczekiwania wszystkich.

W trakcie Pikniku przeprowadzone zostały dwa konkursy – Konkurs Pieśni Patriotycznej „Żeby Polska, była Polską” i Konkurs 1 z 10 „Życie i twórczość Stanisława Moniuszki”. Na parterze szkoły obok przygotowanych stoisk regionalnych było można odwiedzić punkty wystawiane przez Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski oraz zaproszonych gości ze Związku Strzeleckiego, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipowicy i Koła Gospodyń Wiejskich – Sukowianki znad Lubrzanki oraz ratowników medycznych. Nie zabrakło również pokazu musztry zaprezentowanej przez uczniów z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz poczęstunku prawdziwą wojskową grochówką. Na sali gimnastycznej przez cały czas trwania akcji działał minipoligon cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła też tak jak w poprzednim roku udział w ogólnopolskiej akcji „Do hymnu”, śpiewając o godz. 11.11 cztery zwrotki hymnu narodowego.

Piknik Patriotyczny już na stałe stał się częścią kalendarza naszych szkolnych imprez jako forma uczczenia Święta Niepodległości. Tegoroczne przedsięwzięcie w atrakcyjny sposób przybliżyło nam wybrane fakty i sytuacje historyczne oraz elementy kultury regionów Polski. Akcja pokazała, że ważne rocznice można świętować radośnie, a przez zabawę zdobywać wiedzę o przeszłości i różnorodności swojego kraju. Piknik to świetny sposób na integrację społeczności szkolnej oraz nauka efektywnego współdziałania. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, która odbędzie się już za rok.