Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowa Organizacja Zdrowia i Komisja Europejska za najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju otyłości
i jej konsekwencji uznają przede wszystkim niewłaściwe żywienie i brak dostatecznej aktywności fizycznej. Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością w szkole odbyły się lekcje uświadamiające uczniom konsekwencje niezdrowego odżywiania jak również znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka. Korzyści zdrowotne, społeczne i psychologiczne związane z wysiłkiem fizycznym to: zmniejszenie ryzyka otyłości, chorób serca, ryzyka cukrzycy, zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych, poprawa samopoczucia, wydłużenie życia i poprawa jego jakości. Uczniowie wypełniali ankiety, gdzie określali bilans swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz tygodnia. Uczniowie klas siódmych wykonywali najnowsze piramidy zdrowego żywienia. Spożywanie zalecanych w piramidzie produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna i inne elementy stylu życia( ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z komputera, odpowiednia ilość snu, kontrolowanie  masy ciała) są kluczem do zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrych wyników w nauce.   Prezentowane były filmy edukacyjne dotyczące składników pokarmowych, zasad prawidłowego odżywiania, poprawnego czytania etykiet na produktach żywnościowych. Uczniowie klas piątych wykonywali prace plastyczne dotyczące zdrowego stylu życia, kolorowali owoce i warzywa, wymyślali hasła promujące zdrowie. Piramidy zdrowia oraz prace młodszych uczniów  stworzyły piękną gazetkę ścienną, którą można oglądać w sali biologicznej.