Pokazy fizyczne

W dniu 15 maja 2019 r. w naszej szkole odbyły się pokazy fizyczne dotyczące zachowania się materii w niskich temperaturach.
W  pokazach użyto  suchego lodu oraz ciekłego azotu ( o temperaturze -197 stopni Celsjusza). Pokazane doświadczenia dotyczyły zmiany podstawowych parametrów fizycznych (objętość, ciśnienie) w zależności od temperatury, jak również zmianę własności materii (np. sprężystość, kruchość). Dzieci przekonały się, co dzieje się z substancjami w ekstremalnie niskiej temperaturze.

Uczniowie obserwowali między innymi: proces sublimacji CO2, gaszenie płomienia dwutlenkiem węgla; pompowanie balona przy użyciu suchego lodu; pokazy dotyczące gwałtownego rozprężania azotu; „małą bombę”. Prowadzący w ciekawy sposób opowiadali o właściwościach azotu, robiąc przy tym dużo dymu i „wybuchów”.

Wykonywane doświadczenia wyglądały bardzo efektownie i wprawiały młodych widzów w zachwyt. Eksperymenty pozwoliły przekonać się, że nauka jest niezwykle ciekawa i ekscytująca.