POBYT NOCNY 250 METRÓW POD ZIEMIĄ

Dn. 18 października 2018r. klasy 6b i 7c wraz z wychowawcami, p. Urszulą Rakowską-Górnik i p. Anną Mazurkiewicz oraz opiekunami, p. Anną Kozendrą i p. Sylwią Dulny, wybrały się na wycieczkę integracyjną.

Głównym celem wyjazdu był pobyt nocny w Kopalni Soli w Bochni. Zanim jednak uczestnicy wycieczki dotarli do miejsca docelowego bardzo aktywnie spędzili czas w Tarnowie. Integracyjna gra miejska pozwoliła uczniom poznać urokliwe zakątki tarnowskiego rynku, wykształciła umiejętność współpracy, a także dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie późnogotyckiego Zamku w Dębnie. W ramach oferty edukacyjnej uczniowie wraz z opiekunami poznali tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni, zaprezentowane zostały im także dawne sposoby przyrządzania posiłków, a także różnorodne naczynia i materiały, z których były wykonywane. Grupa zwiedziła także dawną siedzibę Goetzów Okocimskich znajdującą się w Brzesku. Pałac ten, wybudowany w charakterze neobarokowym, był ostatnim z punktów objazdowych. Około godziny 17:00 uczestnicy wycieczki dotarli do Bochni. Zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym szybem Campi, który wywarł niemałe wrażenie na podróżujących. Po smacznej obiadokolacji na grupę czekała kolejka, przemierzającą kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Po drodze można było zobaczyć wiele interesujących zabytków oraz ciekawych postaci. Samo zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przestrzennych pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne, różnorodne aspekty z życia pracujących pod ziemią. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 metrów pod ziemią. Dyskoteka integracyjna oraz zajęcia sportowe na hali były idealnym sposobem na zakończenie tak pełnego wrażeń dnia. Po spokojnej nocy i zdrowym śniadaniu o poranku uczniowie wraz z opiekunami powrócili na powierzchnię, gdzie mogli zakupić pamiątki. W drodze powrotnej do Kielc grupa zatrzymała się w Krakowie, by zwiedzić Wawel i rynek, a także wziąć udział w uroczystych obchodach 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wycieczki objazdowe oraz pobyt w kopalni okazały się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą! Cel edukacyjno-rozrywkowy został osiągnięty