OJCZYZNA W POEZJI – DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

Dn. 07.11.2019r. (czwartek) o godzinie 11:25 w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski pod hasłem Ojczyzna w poezji – droga do Niepodległości. Głównym celem konkursu było upamiętnienie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponadto organizatorzy mieli na względzie kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz zainteresowań literackich, upowszechnienie znajomości polskiej poezji patriotycznej, jak również kultury żywego słowa.

Niniejszy konkurs został skierowany do uczniów klas IV – VIII. Każdy uczestnik przygotował do recytacji jeden wiersz o tematyce patriotycznej (zatwierdzony uprzednio przez nauczyciela języka polskiego). Chęć udziału należało zgłosić do dn. 25.10.2019r.

W konkursie recytatorskim udział wzięło 19 uczniów. Każde wystąpienie podlegało ocenie według następujących kryteriów:

– dobór utworu zgodny z hasłem przewodnim konkursu,

– opanowanie pamięciowe tekstu,

– właściwa interpretacja utworu,

– dykcja (sposób mówienia, odpowiednio tempo, poprawność wypowiedzi),

– ogólny wyraz artystyczny (odpowiedni strój, postawa).

Poziom konkursu był niezwykle wyrównany. Każdy z uczestników zaprezentował się na najwyższym poziomie. Spójność tematyczna i końcowa prezentacja pozwalają z satysfakcją stwierdzić, że uczniowie dobrze znają poezję, rozumieją jej wartość i z szacunkiem odnoszą się do wydarzeń historycznych.

Jury w składzie:

– nauczyciele języka polskiego, p. Anna Mazurkiewicz, p. Anna Kozendra,

– nauczyciel historii, p. Iwona Kowalik

wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce: Hanna Lelonek, kl. VIIb

II miejsce: Natalia Toporek, kl. VIIb

III miejsce (ex aequo): Maja Gołdzińska, kl. VIb

Katarzyna Pacak, kl. Vc

Wśród laureatów wyróżniono także: Kacpra Sochę z kl. VIb oraz Agatę Kaczyńską z kl. VIIb.

Wszyscy biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz oceną celującą z języka polskiego. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom odbędzie się po akademii z okazji Święta Niepodległości we wtorek, dn. 12.11.2019r.

SERDECZNIE GRATULUJEMY LAUREATOM!