Komórki nie muszą być nudne!

W klasach piątych w ramach lekcji biologii uczniowie przygotowywali samodzielnie modele komórek poznawanych na lekcjach. Były to komórki roślinne, zwierzęce, bakteryjne i grzybowe. Uczniowie wykazali się bardzo dużą kreatywnością a komórki zawładnęły pracownią biologiczną.

Mnóstwo kolorów i materiałów, komórki duże i małe, formy płaskie i przestrzenne, na talerzykach, w miskach, z plasteliny, masy solnej, owocowe, gąbkowe, galaretkowe czy styropianowe.

Czy komórka może być pysznym ciastem? Masa cukrowa, cukierki i polewa czekoladowa wyczarowały wspaniałą  komórkę zwierzęcą.  Niestety nie przetrwała długo – za to była bardzo smaczna.

Jak duża może być komórka? W tym roku pojawiła się największa komórka w historii pracowni biologicznej – średnicy ok. 40 cm. Będzie ona dobrą pomocą dydaktyczną dla uczniów.

Nowe treści biologiczne w klasie piątej nie są proste do nauki, dlatego przygotowane przez uczniów modele utrwalały zdobytą wiedzę na temat poszczególnych organelli komórkowych i ich funkcji. Duże zaangażowanie uczniów w zadanie dało rezultaty przy sprawdzaniu wiedzy. We wszystkich klasach oceny z tej tematyki były zaskakująco dobre. Oby tak dalej.