Deszczowe Pieniny

W dniach 22-25.05.2019r. uczniowie klas 6a i 8b wraz z nauczycielami wybrali się w Pieniny. Naszą górską wycieczkę rozpoczął spacer ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru.
Niestety pogoda nas nie rozpieszczała, dlatego wszyscy maszerowaliśmy w strugach deszczu. Pierwszego dnia zwiedziliśmy również piękny zamek Dunajec, który znajduje się w Niedzicy. Ze średniowiecznej warowni podziwialiśmy  wspaniały widok na jezioro Czorsztyńskie.

W kolejnych dniach niestety pogoda znów nam nie dopisywała, dlatego musieliśmy zmienić program naszej wycieczki. Zamiast na Trzy Korony wybraliśmy się do rezerwatu przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”. Miejsce jest bardzo urokliwe, obejmuje swym terenem wspomniane skały, znajdujące się w nich groty i jaskinię. Jedną z najpiękniejszych atrakcji Pienin jest niewątpliwie rezerwat „Wąwóz Homole”, w którym płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują jego niezwykłe i malownicze kaskady. Ponieważ woda w potoku znacznie wezbrała nie udało nam się przejść całej trasy. Udało nam się zwiedzić Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, gdzie przewodniczka bardzo ciekawie opowiedziała nam o znaczeniu rzeki Dunajec i pływających po niej flisakach, o połoninach i pasterzach, o uzdrowiskach i kuracjuszach. Na zakończenie odwiedziliśmy bacówkę, w której mogliśmy obserwować produkcję oscypków, następnie przepłynęliśmy statkiem na drugi brzeg jeziora do zamku w Czorsztynie.

Mimo niepogody humory wszystkim dopisywały, a integracja uczniów klas 6a i 8b stanowi ogromny atut pienińskiej wyprawy.